صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / ترویج صنایع دستی با ایجاد خانه ایرانی

ترویج صنایع دستی با ایجاد خانه ایرانی

ترویج صنایع دستی با ایجاد خانه ایرانی

معاون صنایع‌ دستی رییس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هدف از ایجاد و راه اندازی خانه ایرانی در سراسر کشور، ترویج و رونق بهره مندی از صنایع دستی است.

ترویج صنایع دستی با ایجاد خانه ایرانی

پویا محمودیان در بازدید از نخستین خانه ایرانی کشور در تبریز در محل خانه قدیمی کلکته چی، افزود: مهم ‌ترین هدف از راه‌اندازی خانه‌های ایرانی حمایت از هنرمندان صنایع ‌دستی و ترغیب شهروندان برای استفاده از صنایع ‌دستی در چیدمان منازل است تا ضمن خودداری از خرید کالاهای خارجی، زمینه رونق کالاهای داخلی هم میسر شود.
وی اظهار کرد: در اولین خانه ایرانی که در تبریز همزمان با رویداد تبریز ۲۰۱۸ افتتاح ‌شد، آثار صنایع‌ دستی هنرمندان استانی مورد استفاده قرار گرفته و ۸۰ درصد لوازم و وسایلی که به‌ عنوان چیدمان در این خانه به معرض نمایش گذاشته شده آثار هنرمندان آذربایجان شرقی است.
محمودیان ادامه داد: قرار است بر اساس برنامه ‌ریزی‌های انجام شده در سازمان، چنین خانه هایی در ۳۱ استان کشور با عنوان خانه ایرانی و با همکاری شهرداری ها افتتاح شود.
به گفته وی بر اساس طرحی که به ‌زودی به مجلس ارائه خواهد شد، موضوع اختصاص حداقل ۲۰ میلیون ریال وام به زوج‌های جوان برای خرید صنایع ‌دستی از مجموع وام ازدواج پرداختی به زوجین بررسی می‌ شود.
به نقل از ایرنا، خانه تاریخی کلکته‌ چی با معماری متعلق به دوره قاجار یکی از خانه‌های تاریخی زیبا در تبریز است که در موقعیت مناسبی از شهر قرار دارد که به سال ۱۳۸۲ ثبت ملی شده است.
این خانه قدیمی تا چندی پیش به دلیل عدم رسیدگی در حال نابودی بود که با تلاش و همت شهرداری تبریز و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی طی یک سال اخیر مرمت و احیا شد.

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.