صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / برخورد با متخلفان واردات غیرقانونی صنایع دستی

برخورد با متخلفان واردات غیرقانونی صنایع دستی

شدت گرفتن نظارت ها؛
برخورد با متخلفان واردات غیرقانونی صنایع دستی

دست و پای قاچاق چیان صنایع دستی در اماکن تاریخی استان اصفهان بسته شد.

 هنر نقره سازی

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان گفت: با شدت گرفتن نظارت بر فروش و عرضه صنایع دستی در امکان تاریخی استان براساس مصوبه سال ۸۷ هیات دولت فروش هرگونه صنایع دستی خارجی و قاچاق ممنوع شد.
جواد محمدی فشارکی  از کاهش چشمگیر صنایع دستی قاچاق در امکان تاریخی خبر داد و افزود: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده امروزه تنها ۵درصد از کل صنایع دستی موجود در بازار استان قاچاق است،و اکنون بیش از ۴۰هزار تولید کننده در این حرفه مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینکه پارسال بیش از ۱۳میلیارد ریال صنایع دستی قاچاق در استان کشف و جمع آوری شده بود،گفت: مبدا این محصولات قاچاق کشورهای ترکیه،چین،پاکستان وهند است.
محمدی بیش ترین صنایع دستی کشف شده را مجسمه های تزیینی،پارچه های چاپی و بشقاب های قلمزنی از کشور های هند ،چین ،ترکیه و پاکستان دانست وافزود: واسطه گران صنایع دستی با محدود شدن فعالیت خود در اماکن تاریخی، بازار عرضه این محصولات قاچاق را به حاشیه ی این اماکن کشانده اند.
وی افزود: ارزان بودن کالاهای وارداتی و کاربردی بودن آن متناسب با نیاز مشتری ،شناسایی نادرست بازار هدف ازجانب تولید کنندگان داخلی و نداشتن بسته بندی مناسب  از مهم ترین عوامل  عرضه صنایع دستی خارجی در بازار و حاشیه اماکن تاریخی است.
مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان از نداشتن جایگاه مناسب در صادرات صنایع دستی نیز انتقاد کردوگفت: با وجود اینکه ایران نیمی از صنایع دستی دنیا را در اختیار دارد ،رتبه صادرات این کشور بین ۳۵تا ۳۹درنوسان است.
در یونسکو۶۰۲ اثر صنایع دستی ثبت شده که از این تعداد ۲۹۷متعلق به ایران است.
از ۳۰۰ رشته صنایع‌دستی ثبت شده در کشور ۱۹۶ رشته به اصفهان تعلق دارد .

منبع: واحد مرکزی خبر

این را هم ببینید

بازارچه های صنایع دستی تهران در نوروز۹۶

دست واسطه ها را در فروش صنایع دستی کوتاه کنیم

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به راه اندازی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی، گفت: باید تلاش کنیم دست واسطه ها را از بازار فروش این محصولات کوتاه کنیم.