صفحه اول / فرهنگی و هنری / صنایع دستی / اهداء پارچه زربفت به آستان حضرت معصومه(س)

اهداء پارچه زربفت به آستان حضرت معصومه(س)

اهداء پارچه زربفت به آستان حضرت معصومه(س)

به مناسبت دهه کرامت، یک پارچه نفیس زربفت توسط معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور به آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) اهدا شد.

پارچه_زربافت


به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی، بهمن نامورمطلق – معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور – در مراسمی که برای اهدای این پارچه برگزار شد، گفت: اگر می‌خواهیم هویت و فرهنگ را به فرزندان و جوانان کشور بازگردانیم باید هنر اصیل و مذهبی ایرانی را به جوانان برگردانیم. با توجه به این‌که حدود هزار میلیارد تومان گردش سوغات زیارتی در کشور داریم، می‌توانیم در مشهد، قم و شیراز، نیز در حوزه سوغات زیارتی حضوری موثر داشته باشیم.
او ادامه داد: تا کنون این حوزه در دست کشورهایی مانند چین بود که اعتقادی به این مسائل ندارند، ان‌شاءالله با همت و همکاری و گفتمان‌سازی‌هایی که در این حوزه صورت می‌گیرد، این موضوع حل شود و بتوانیم با قدرت دوباره در این حوزه بازگردیم.
نامورمطلق با اشاره به اقدامات انجام‌شده در ادامه اجرای طرح سوغات زیارتی، بیان کرد: ستاد سوغات زیارتی را در مشهد مقدس راه‌اندازی کردیم و با جدیت تلاش می‌کنیم تا بازارهای شیعی را از اجناس غیرایرانی و غیرشیعی پاک‌ کنیم و در این حوزه به‌طور کلی بر سوغات تمرکز داریم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تأکید کرد: باید تلاش شود سوغات زیارتی  خاصی را در اختیار مردم و زائران قرار دهیم که توسط هنرمندان و صنعتگران کشور تهیه و تولید شده است. می‌دانیم که تأثیر چیزی که با اعتقاد و توجه تهیه می‌شود، تأثیر بسزایی در مصرف‌کننده می‌گذارد.
او گفت: در حال حاضر در این حوزه اقدامات بسیاری صورت گرفته است. در مشهد مقدس این اتفاق رخ داده و امیدواریم در استان قم نیز با همکاری مدیرکل میراث فرهنگی قم، اتفاقی جدی در این حوزه انجام شود.
نامورمطلق همچنین با اشاره به اهمیت نساجی سنتی در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین رشته‌های صنایع دستی در کشور، نساجی سنتی است. در این رشته نیز فاخرترین کاری که انجام می‌شود، پارچه‌های زربفت است که پیش از اسلام نیز وجود داشته، اما پس از اسلام شکل و ظاهری جدید و متفاوت به خود گرفته است، به شکلی که حتی در قران کریم نیز سخن از پارچه‌های ایرانی در عربستان داریم و وقتی صحبت از پارچه‌های بهشتی می‌شود، به این پارچه‌ها اشاره می‌شود. این نمونه پارچه زربفتی که به استان حضرت معصومه (س) هدیه می‌شود، یکی از نمونه‌های تذهیب هنر ایرانی – اسلامی است.
معاون صنایع دستی کشور تأکید کرد: مرحوم ادیب زمانی که در دوره بیماری بود، نذری داشت که فاخرترین اثر ایرانی را در میراث اصفهان را تولید و به آستان حضرت فاطمه معصومه هدیه کند. او در حال حاضر مرحوم شده است، اما امروز پس از دو سال، کارش توسط پدرش و میراث فرهنگی استان اصفهان به استان حضرت معصومه (س) هدیه می‌شود.
زری یا زربفت پارچه‌ای ظریف و بسیار گران‌بهاست که چله یا تار آن از ابریشم خالص است و پودهای آن ابریشم رنگی و یکی از پودها، نخ گلابتون است که از طلا و نقره ساخته می‌شود. زری، نفیس‌ترین و افسانه‌ای ترین منسوج ایرانی که در روزگاری شهرتی جهانی داشته و در حال حاضر نیز نمونه‌هایی از آن در موزه‌های جهان نگهداری می‌شود و دارای سابقه‌ای طولانی از لحاظ بافت و تولید است. پیشینه زری‌بافی به دوره ساسانیان می‌رسد و اوج رونق آن در دوره صفوی بوده است. در حال حاضر زری‌بافی فقط در چهار شهر ایران (تهران، اصفهان، کاشان و یزد) زنده مانده و ۱۴ بافنده این کار را انجام می‌دهند.

این را هم ببینید

صنایع دستی

مشکلات رشته صنایع دستی در دانشگاه‌ها

مدیر گروه رشته صنایع دستی دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر گفت: رشته صنایع دستی هم اکنون هدفمند نیست، شرح درس و تصمیم‌گیری برای رشته صنایع دستی مربوط به سال ۶۲ است که نیاز به بازنگری و به‌روز شدن دارد و این دروسی که برای این رشته در نظر گرفته شده است باید هدفمندتر و به شکل اختصاصی دنبال شود.