صفحه اول / فرهنگی و هنری / آرم جدید شبکه مستند و معرفی برنامه های نوروزی

آرم جدید شبکه مستند و معرفی برنامه های نوروزی

آرم جدید شبکه مستند و معرفی برنامه های نوروزی

آرم جدید شبکه مستند و معرفی ویژه برنامه‌های نوروزی سه شنبه 18 اسفند با حضور امیر تاجیک مدیر شبکه مستند و اهالی رسانه برگزار شد.

آرم جدید شبکه مستند و معرفی برنامه های نوروزی

در این مراسم محمدعلی قاسمی مشاور هنری سازمان صدا و سیما، ابوالقاسم ناصری مدیر گروه تولید، مختار هوشنگی مدیر تامین و پخش، علیرضا نوروزی مدیر مالی، سمیه عقبایی مدیر اطلاعات و برنامه ریزی، احسان محمدنژاد مدیر فنی و فاطمه پیروزی مدیر آرشیو نیز حضور داشتند.

تاجیک در نشست خبری با اشاره به اینکه در 26 اسفند ماه همزمان با پنج سالگی شبکه مستند، بسته گرافیکی شبکه نیز دچار تغییر می‌شود، اظهار کرد: ما به جای اینکه با برگزاری مراسمی، به تحمیل هزینه برای سازمان بپردازیم، این مراسم کوچک را برگزار می‌کنیم و هزینه‌ها را برای تولید مستند می‌گذاریم.

طراحی یک لوگو مناسب فضای تلویزیون
در ادامه قاسمی درباره تغییر لوگوی شبکه مستند توضیح داد: تغییرات گرافیکی یکی از اولویت‌های دوران جدید در سازمان صداوسیما است و مباحث گرافیکی به شدت جدی گرفته می‌شود. بنابراین شبکه‌ها در این زمینه با تغییراتی روبرو شده‌اند. درباره نشان شبکه مستند نیز برخی آن را کپی نشان شبکه نشنال جئوگرافیک می‌دانستند. گرچه در این عرصه، شباهت فرم‌ها ناگزیر است اما به خاطر یکسان بودن ماموریت‌ها هر دو شبکه، منتقدان این ایراد را بیشتر بر شبکه مستند وارد می‌دانستند.

وی افزود: طرح جدید توسط سیدامین اسکندری که در حوزه موشن گرافیک فعال است، طراحی شده و صرفا لوگویی چاپی نیست، بلکه مناسب فضای تلویزیونی طراحی شده است.

تاجیک نیز تصریح کرد: فرم شبکه برای من خیلی مهم است. ما جزو اولین شبکه‌هایی بودیم که پخشمان عریض و 16 به 9 شد. لوگو نیز دغدغه من بود و با توجه به انتقادات به فرم شبکه، طرحهای زیادی زده شد، خدمت اساتید مختلفی رسیدیم و در ‌‌نهایت به این لوگو تلویزیونی رسیدیم.

تغییر نشان و بسته گرافیکی و آغاز پخش HD از 26 اسفند ماه
مدیر شبکه مستند تأکید کرد: ما از بین طرح‌ها، یک طرح را پذیرفتیم که آن مورد قبول معاون سیما و ریاست سازمان قرار گرفت. این نشان، موشن دار خواهد بود و از 26 اسفند بسته گرافیکی شبکه نیز همزمان با تغییر لوگو، عوض می‌شود.

وی درباره ارتقای کیفیت پخش شبکه نیز توضیح داد: شبکه از 25 اسفند ماه برای مخاطبان تهران HD می‌شود و پخش SD در کشور ادامه خواهد داشت. پس از آن با گذشت چند ماه و اطلاع رسانی دقیق برای همه مردم، سال آینده شبکه مستند در کل ایران به صورت HD پخش خواهد شد.

چهار مجری برنامه تحویل سال را اجرا می‌کنند
تاجیک زمان روی آنتن رفتن برنامه تحویل سال شبکه مستند را از ساعت 7 تا 10 صبح روز یکشنبه اول فرودین 95 معرفی و بیان کرد: این برنامه 4 مجری دارد که نازنین پیرکاری، الهام عادلی، ابوالفضل توکلی و شهریار عظیمی از جمله آن‌ها هستند.

در ادامه ناصری در معرفی تولیدات جدید شبکه مستند به عنوان ویژه برنامه‌های نوروزی گفت: «هنر دستان» در 13 قسمت 10 دقیقه‌ای برای پخش آماده شده که به صنایع دستی سنتی و بومی ایران که بر اثر تهاجم فرهنگی و تاثیرات منفی مصرف گرایی رو به فراموشی و نابودی است، می‌پردازد. «میراث ایران» در دو قسمت نیز باستان شناسی‌های صورت گرفته در ایران و اسرار و ناگفته‌های تاریخی را بیان می‌کند و صرفا به تصویر کشیدن مناطق باستانی نیست بلکه به چالش در این زمینه می‌پردازد.

ماجرای پیرمردی که با یک خرس زندگی می‌کند
وی ادامه داد: «ماریا» به کارگردانی مهدی بمانی، درباره خرسی است که در کودکی مادرش را از دست می‌دهد و مردی در تاجیکستان به مدت 23 سال او را بزرگ می‌کند. این مستند روابط عاطفی بین این دو را نشان می‌دهد. مجموعه «رو به زندگی» نیز در 5 قسمت 20 دقیقه‌ای با نگاه گردشگری تولید شده و سراغ وضعیت معماری روستاهای بی‌نظیر ایرانی می‌رود و به روستاهای دیده نشده‌ای می‌پردازد که می‌تواند مقصد گردشگری باشند.

مستندی از مسجدی که با چوب درختان ساخته شد
مدیر گروه تولید یادآور شد: «عمو اوغلی» در یک قسمت 60 دقیقه‌ای، به معرفی برادران عمو اوغلی از تولیدکنندگان مطرح و شناخته شده فرش دستباف ایرانی می‌پردازد و نگاهی به تولید و صنعت فرش ایرانی دارد. «سپیدار» به کارگردانی هوشنگ میرزایی زندگی یک مهندس مجتهد است که پس از سال‌ها اقامت در آمریکا به زادگاهش نیشابور برگشته و با چوب درختان، مسجدی زیبا و چوبی می‌سازد. این مستند به بررسی یک فضای سبز ایجاد شده و همچنین استفاده از چوب تزئینی درختان در جهت ساخت عبادتگاه مذهبی و ایجاد یک منطقه توریستی و گردشگری می‌پردازد.

ناصری افزود: مجموعه «‌ترین‌ها» نیز به ترین‌های مختلف در موضوعات گوناگون می‌پردازد و هر قسمت از آن یک عنوان دارد و نام مجموعه جدید دیگر ما «هیجان» است. هیجان بخشی از زندگی و یکی از مشخصات بارز و ظاهر جوانان به حساب می‌آید. این مستند به انواع هیجان در دوره جوانی می‌پردازد. هیجان‌های مثبت و منفی و راه‌هایی که می‌تواند آن را در خدمت اهداف جوانان قرار بدهد و نگاهی علمی و اجتماعی به این موضوع دارد.

از پخش «استارت» جدید تا مستند تحسین شده «راننده و روباه»
در ادامه هوشنگی با اشاره به تأمین مستندهای جدید داخلی و خارجی برای پخش در نوروز، گفت: ما با حساسیت خاصی به انتخاب مستند‌ها پرداختیم و قالب آن‌ها آثاری هستند که مردم خواسته‌اند و دوست داشته‌اند. به عنوان مثال قسمت‌های جدیدی از مستند «استارت» در نوروز روی آنتن می‌رود. امسال در عید مستند تحسین شده «راننده و روباه» به کارگردانی آرش لاهوتی برای اولین بار پخش می‌شود. ما برای پخش این آثار یا آن‌ها را بدون حذفیات روی آنتن می‌فرستیم و یا در صورت لزوم دخل و تصرف، پس از هماهنگی با مستندسازان تغییرات را اعمال می‌کنیم.

پخش «من می‌خوام شاه بشم» برای اولین بار
وی ادامه داد: از مستندهای جذاب دیگری که در عید پخش می‌شوند، می‌توان به مستند خارجی و هنری «غارکن»، «شاه جهان» ساخته حسن نقاشی و «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی اشاره کرد. ما برای چینش این جدول پخش، جلسات متعددی با مدیریت شبکه داشتیم و چند بار آن را تغییر دادیم؛ البته تغییر کنداکتور 16 روزه کار بسیار سختی بود. همچنین ما برای انتخاب مستند‌ها به کیفیت اچ دی و وضوح بالای تصویر تاکید داشتیم.

ویژگی‌های نشان جدید شبکه مستند
سیدامیر اسکندری طراح نشان جدید شبکه نیز در بخش پایانی این نشست درباره ویژگی‌های این نشان توضیح داد: نشان جدید، بر اساس نوشته کلمه «مستند» طراحی و اجرا شده است و از دو بخش زرد رنگ که حالتی گرافیکی از کلمه مستند و بخش طوسی رنگ که آیینه‌وار تکرار شده تشکیل شده است. در این نشان علامت «بی‌‌‌نهایت» مست‌تر است. این تکرار باعث به وجود آمدن سه دایره شده است که معرف سه نقطه موجود در کلمه مستند است.

وی افزود: در همین حال حرف «م» در تایپوگرافی، طرح بخشی از همین دوایر است که باعث یکسان سازی بصری در لوگو و تایپوگرافی شده است. این اِلِمان گرافیکی علاوه بر حرف م، با چرخشی 90 درجه به صورت علامت سوال درآمده که سرچشمه تولید مستند‌های گوناگون است.

این گرافیست با اشاره به حساسیت‌های فراوان مدیریت شبکه یادآور شد: لوگو به صورت قرینه طراحی شده که باعث تعادل و ایستایی است و طراحی آن بر اساس اصول شبکه تلویزیونی انجام پذیرفته و در آن اِلِمان‌های مجزا، فضا‌های معکوس، محتوی و رنگ بندی تلویزیونی رعایت شده تا به بهترین وجه ممکن بر روی صفحه تلویزیون خود نمایی کند.

اسکندری خاطرنشان کرد: انتخاب رنگ شبکه و لوگو بر اساس روان‌شناسی رنگ انجام گرفته که بر پایه آن رنگ زرد منتقل کننده حس مثبت اندیشی، وضوح و گرمی است و از آن سو رنگ طوسی، تعادل و آرامش را منعکس می‌کند.

به قضاوت آثار نوروزی و مقایسه آن‌ها با سالهای گذشته بپردازید
تاجیک مدیر شبکه مستند نیز در سخنانی گفت: همکاران من برای طراحی این جدول پخش زحمت زیادی کشیدند و تولیدات بسیاری از شبکه مستند، برای اولین بار در نوروز روی آنتن می‌رود. از اهالی رسانه و مخاطبان می‌خواهم جدول پخش نوروز شبکه مستند را قضاوت کنند و به مقایسه آن با نوروز سالهای گذشته بپردازند.

معرفی مستندهایی که در نوروز رونمایی می‌شوند
وی تصریح کرد: ما برای مستندهای زیادی مراسم رونمایی گرفتیم اما فرصت این کار برای آثاری که در نوروز روی آنتن می‌روند، وجود نداشت. من برای احترام به مستندسازان که صاحبان اصلی شبکه هستند، از دوستانی که فرصت رونمایی آثارشان نبود نام می‌برم. مستند «رو به زندگی» به کارگردانی بابک بهداد، «عمو اوغلی» ساخته علی جلالی، «هنر دستان» به کارگردانی علی نجف‌پور، «ماریا» ساخته مهدی بمانی، «سپیدار» و «عیدانه» آثار هوشنگ میرزایی، «میراث ایران» به کارگردانی پژمان مظاهری‌پور، «‌ترین‌ها» به تهیه کنندگی سیدرامین موسوی ملکی، «نقش جان» ساخته رضا رشیدیان، «دسترنج» اثر مجتبی شاهسوند، «روستای سرخ» به کارگردانی محمدرضا احمدی، «هیجان» به تهیه کنندگی بهرور مفید و «همسفر» ساخته محمد مقنی باشی جزو آثاری هستند که فرصت رونمایی از آن‌ها وجود نداشت.

پخش چهار قسمت جدید «تاریخ شفاهی ایران»
مدیر شبکه مستند در پایان گفت: مستندی درباره حواشی فوتبال ایران و امریکا به کارگردانی زنده یاد ابراهیم اصغرزاده نیز برای پخش در 10 فروردین در نظر گرفته شده است. همچنین چهار قسمت جدید از مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» نیز در هفته دوم نوروز روی آنتن می‌رود.

 

این را هم ببینید

«جنگنامه نادر»

جنگنامه نادر به زبان هورامی منتشر شد

معرفی کتاب «جنگنامه نادر» به نویسندگی الماس‌خان کندوله‌ای و به زبان هورامی.